Makine ve Pano Topraklamalarının Kontrolü ve Ölçümü Nasıl Yapılmalıdır?

By Yılkomer
Tarih Aralık 8, 2018
95 Görüntüleme

Elektrik iç tesisat kontrolü ve topraklama ölçümlerinde dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır. Bu yazımızda bu detaylardan önemli birkaç noktayı size aktarmak istiyoruz.Özellikle çok dikkat edilmeyen ancak hayati önem taşıyan bu detaylara değerli meslektaşlarımızın dikkat etmesini önemle vurgulamak isteriz.

 

Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Madde 46 kapsamında

Elektrik Pano ve Makine topraklamaları gözle kontrolü yapılarak toprak hattının varlığı tespit  edilmelidir . Aksi  taktirde montajı yapılmış beton ,çelik konstrüksiyon  gibi kısımlardan almış oldukları toprak irtibatı yeterli olarak kabul edilmez. Örneğin pano topraklaması ölçülürken pano kapağından yani pano yetkilisinin dokunacağı ilk kısımdan yapılmalıdır. Aksi taktirde panonun içindeki topraklamanın bir iletken vasıtasıyla  pano kapağı ile irtibatı yoksa pano gövde topraklaması yetersiz demektir.Bu detaya dikkat edilmelidir.Elimizin ilk dediği yer pano kapağıdır.

 

İlgili yönetmelik maddesi aşağıda yer almaktadır.

madde 46 Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği

Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Madde 30,31,32Madde 30,31,32 Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği

Pano içerisinde yer alan kablo renkleri ve izole elemanlarıda tesisatın uygunluğu kapsamında oldukça önemlidir.

Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Madde 57 de konu açıklanmıştır.

Madde 57 Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği

Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak uzman kadromuzla sizlere elektrik tesisat kontrolü ve topraklama ölçüm çalışmalarınızda hizmet vermekten memnuniyet duyarız.Sorularınız için her zaman info@yilkomer.com adresine başvurabilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap