Nötr Toprak Arası Gerilim Nedenleri

By Yılkomer
Tarih Haziran 13, 2015
5797 Görüntüleme

Nötr toprak arası gerilimler oluşumları  açısından farklı nedenlere dayanabilmektedir.

Bu nedenleri sıralayacak olursak;

1 – Dengesiz Yüklenme : Enerji şebekemizde L1,L2 ve L3 fazlarından çekilen güçler arasında çok fark olmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

2 – PE (Topraklama kablosu) Yanından kuvvet kabloları çekilmesi : Koruma iletkenin yanında uzun  mesafelerde  yüksek akımlar taşırsak koruma iletkeni üzerinde endükleme yapabilmektedir.

3 – Eş potansiyel Dengesizlik : Sistemimiz genelindeki direnç değerleri arasındaki fark 1 Ohm’un üzerinde çıkmışsa bu Eşpotansiyel dengesizlik olduğunu gösterir bu durumda nötr toprak arası gerilim okunabilir.

4 – Harmonikler : Şebeke veya yük kaynaklı harmoniklerin yoğunluklu olması nötr üzerinde akacak harmonik akımlarından dolayı gerilim oluşmasına sebebiyet verebilir.

5 – Statik kuvvetler : Hava sürkülasyonu , mekanik titreşim v.s gibi etkilerden dolayı statik gerilim oluşması söz konusu olabilir.

teknik-keşif

6 – Endüktif yükler : Endüktif yüklerin çokluğu ve bir fazda yoğunlaşması nötr – torprak gerilimi oluşmasına sebebiyet verebilir.

7 – İşletme Topraklaması Eksikliği : İşleme topraklamasındaki yüksek dirençler  veya kopukluk faz kaymasına sebep olmakta bu durumda nötr- toprak rası gerilim oluşmasına sebebiyet vermektedir.

8 – Topraklama elektrotları : Topraklama elektrotlarının yakın mesafelerde çakılması veya bazik ortamlarda bulunması toprak gerilimi oluşmasına sebebiyet verebilir.

9 – Toprak Kaçak Akımları : Toprak kaçak akımları toprak üzerinde gerilim oluşmasına neden olabilmektedir.

10 – DC kaynaklı sistemler : Şebekemize yakın olarak katodik koruma tesisleri , Metro hatları , Tramvay hatları mevcut ise bu tesislerden gelecek olan DC kaçaklar nötr- toprak arası gerilimlere neden olabilir.

11 – Yük Kaynaklı Problemler : Şebekemizden beslemiş olduğumuz yükte izalasyon bozulması veya yapısı itibarı nötr toprak arası gerilim oluşturabilmektedir.

 Nötr – Toprak geriliminin çözülmesi için öncelikli olarak bu gerilimin neden dolayı oluştuğunu ölçüm ve analiz ederek anlamak gerekir. Bu ölçümler Enerji Analizi , Loop Empedans kontrolleri , Süreklilik testleri , toprak geçiş direnç değerlerinin ölçülmesi ile mümkündür.

Yıldırımdan Korunma Merkezi Uzman Mühendis ve Teknik Ekibi tesisinizde gerekli ölçümleri yapıp tarafınıza detaylı raporlar sunabiliriz.Unutulmaması gereken en önemli nokta ani aşırı gerilim ve yıldırm kaynaklı darbelerin analizini yaparken tesisinin genel bütününde ki sorunları da ele almamız gerekmektedir.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

3 Yorumlar

 1. düşünce ve yaklaşım güzel.. uygulanabilirse.
  zemin topraklaması da neymiş, eş potansiyel neymiş.biz şimdiye kadar yapmadık .
  nerden çıkarıyorsunuz böyle şeyleri bir sürü paramızı yere gömüyorsunuz. diyenlere konuyu çok iyi anlatmak gerek

 2. Yorumlarınız için teşekkür ederiz Cemil Bey.

 3. Merhaba,

  Bir fabrikada karşılaştığım sorun ile ilgli; nötr-toprak gerilimi anlık olarak 180V oluyor ve tüm kaçak akım röleleri atıyor.
  Anlık olarakta 4-5V okunuyor. Ayrıca L1-N:230V L1-T:200V okunuyor. İşletme topraklamasını ölçtüm: 35ohm koruma topraklaması :0.16ohm.
  Sorunun sebebi ne olabilir acaba?

  Teşekkürler.

Yorum Yap