fbpx
yılkomer raycap tvss

RAYCAP TVSS SİSTEMİ

Tarih Temmuz 7, 2019
695 Görüntüleme

Yıldırımdan Korunma Sistemleri konusunda alternatif bir teknoloji olarak karşımızda çıkan TVSS  “geçici voltaj dalgalanma bastırıcısı” için kullanılan endüstri terimidir. Bu terim halen kullanımda, ancak resmi olarak “Underge Protector Device” veya (SPD) terimi olarak da kullanılmaktadır.. TVSS, anlık bir yükselme veya Enerji hattında meydana gelebilecek  dalgalanmalar durumunda,fazla gerilimi kesme görevi yapan cihazlardır. TVSS (SPD) kurulumu, AC hatlarındaki elektrik dalgalanmaları nedeniyle zarar görebilecek hassas ekipmanların korunmasında çok önemlidir; ve eğer böyle bir sorun  olursa ns mertebesinde darbeyi yokedip sistemleri korurlar. TVSS cihazları (SPD’ler), günümüzde kullanılan en popüler dalgalanma önleme ekipmanıdır.

yılkomer raycap tvss

Şimdi, TVSS cihazlarıyla ilgili bazı soru işaretlerini ortadan kaldıralım. Birincisi ve en önemlisi, TVSS cihazları enerji tasarrufu sağlayan ekipman değildir, ancak son yıllarda satışları artmıştır. Bu muhtemelen yeşil teknolojiye artan ilgiden ve enerjiyi koruma arzusundan kaynaklanıyor;Ancak bu tamamen yanlış algıdan kaynaklanmaktadır. TVSS Cihazları enerji tasarrufu sağlayan cihazlar değildir.TVSS  sadece, ani dalgalanmaların sisteme zarar vermesini engelleyen devreyi koruyan sistemlerdir

TVSS, genellikle halk tarafından güç dalgalanmaları veya güç yükselmeleri olarak bilinen güç sistemi geçici geçişlerini önleyen bir koruma mekanizmasıdır. 50.000 V’un üzerindeki dalgalanmalara neden olabilecek darbelere karşı koruma sağlar.Klasik TVSS sistemleri hassas sistemlerden oluştuğu için yıldırıma karşı aşırı güçlü koruma sağlamazlar.  Bu nedenle Strikesorb Sistemleri  (Raycap’in ürün hattının bir parçası) Yıldırıma karşı 200ka koruma sağladığı için en gelişmiş TVSS olarak adlandırılır ve Dünya’da kabul görür. Strikesorb teknolojisi, mevcut en güçlü TVSS  teknolojisidir, çünkü tekrarlanan güç dalgalanmalarını alabilir ve çalışmaya devam edebilir;Sınırsıs sayıda bu korumayı sağlar;TVSS ekipmanı genellikle, bir dalgalanmayı durdurabilecek, ancak aynı zamanda bu dalgalanma sırasında kendini feda edecek olan geleneksel dalgalanma koruma teknolojisinden (Silikon Çığ Diyot, Tek MOV’lar, Gaz Boşaltma Tüpleri) yapılır. Strikesorb, yıldırım çarpmalarında bile 10 yıl garantili koruma yapar ve en gelişmiş komponentlerden oluşur.Klasik TVSS lerden ayrılan en önemli özelliği Yıldırım darbesine karşı dayanımı,hızı ve zarar görmeme garantisidir.Bu nedenle, Raycap’ın ana servis kutularında kurulu Strikesorb SPD’leri (veya TVSS) dalgalanmalara ve  yıldırım düşmelerine karşı en iyi korumayı sağlar.Dünya’da bu konuda kendini kanıtlamıştır.400.000 üzerinde GSM kulesi,20.000 Rüzgar Türbini Raycap Strikesorb TVSS sistemi ile korunmaktadır. Geçici dalgalanmaların  bir sonucu olarak ekipman arızaları ve hasarları, temel olarak mikroişlemcilerdeki entegre devrelerin dayanımlarının üstünde bir  noktadan öteye geçen güç seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Her defasında, büyük bir endüstriyel ekipmana giden bir güç kesintisi olduğunda, anahtarlama geçişi olarak bilinen kısa bir dalgalanma meydana gelir. Endüstriyel ekipmanın sürekli açılması ve kapatılması zaman içinde devreleri düşürür ve sistem arızlananır; yıldırım düştüğünde ise bu 100ns de tüm makine kartlarını yakalabilir.Raycap TVSS sistemleri bu noktada mükemmel koruma sağlar ve sınırsız sayıda gelebilecek darbelere karşı sizleri korur.TVSS ürünleri  AC voltaj giriş ve çıkışlarına yerleştirilmesi amaçlanmıştır. Tipik olarak günlük olarak fonksiyonda bir değişiklik olmaz, ancak güç kaynağı ile korumalı hat arasındaki voltaj farkının yeterince yükselmesi durumunda, anahtar akımı kapatır ve akımı korumalı ekipmandan uzaklaştırır. Raycap’in diğer koruma ekipmanlarıyla birlikte, endüstriyel ekipmanınız ve verileriniz, büyük bir güç dalgalanmasından veya zaman içinde küçük dalgalanmalardan  kaynaklanan hasarlara karşı daha az hassastır.

Raycap TVSS Sistemleri;

  • -Yıldırım darbelerine karşı tasarıma bağlı olarak 400ka seviyesinde koruma sağlar.
  • -Sisteme inline ve paralel bağlanabilir.
  • -1 ns de devreye girer
  • -Digital kart ve sayıcıya sahiptir.
  • -Ledli göstergeleri vardır.
  • -10 yıl hasar görmeye karşı garantilidir.
  • -20 yıl yaşam ömrü vardır.
  • -Sınırsız sayıda koruma sağlar.
  • -Tesisinize koruma altına alabileceğiniz en güvenilir sistemdir.

Raycap TVSS Sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak,ürün önerilerini dinlemek ve tesisinize ücretsiz keşif yaptırmak için Yılkomer uzman mühendis kadrosu ile şimdi temasa geçebilirsiniz.

 

yılkomer raycap tvss

 

Yorum Yap

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!