Solar Sistemlerde Dc Parafudr

By Yılkomer
Tarih Mayıs 18, 2015
2233 Görüntüleme

Açık arazi ve çatı üzerlerine kurulan solar sistemler başta yıldırım darbesi olmak üzere ani aşırı gerilim darbelerine her an maruz kalabilir. Bu durum sürdürülebilir enerji üretimini uzun yıllar süresince sağlamayı hedefleyen solar yatırımlar için tam bir facia niteliğindedir. Çünkü yıldırım ve ani aşırı gerilim dalgalanmaları bir noktaya defalarca düşebilir ve her durumda tüm sistemin yenilenmesi başta olmak üzere, enerji üretimi sekteye uğrayacaktır. Bu durumun önüne geçmek için IEC 62305 Standartları kapsamında Combinerbox noktaları başta olmak üzere tesiste DC enerji hattı korumaları mutlaka kullanılmalıdır.

Güneş santrallerinde İnverterlerin parafudr ile korunması

Güneş santrallerinde İnverterlerin parafudr ile korunması

Kullanılacak DC parafudrların uzun ömürlü olması ve sürekli devrede olması büyük önem taşımaktadır. Çünkü gelen ilk darbede devre dışı kalmış bir surge arrester sürekli denetim ister,bu nedenle yarı iletken teknolojisine paralel olarak VG teknolojili surge arresterlar sistemlerde kullanılmalıdır. Kullanılan ürün karakteristikleri hem yıldırım hem de şebeke darbelerine karşı koruma yapmaya uygun olmalıdır. Maliyet esas alığında sadece toprak nötr hattının 10/350ms eğrisinde test edilmiş diğer fazlar 8/20 ms eğrisinde test edilmiş ürünler de tesisimizde etkin koruma sağlamaktadır.

tip-dc-parafudr

Tip 1-2 kombine DC parafudr

Type 1+2 PV Surge Protector

 

DC Alçak gerilim parafudr sistemleri seçiminde tesisin sürekli gerilimi,topraklama tipi,ürünün kullanıldığı bölgenin risk analizi ve yıldırım istatistği ürün seçiminde oldukça önemlidir. Bu nedenle proje verileri kapsamında hesap yapılarak doğru ürün doğru noktada kullanılmalıdır.

CITEL VG Teknolojili DC Surge Arrester sistemlerinin teknik detayları aşağıda yer almaktadır.

CITEL Fotovoltaik Koruma Kataloğu

Tip 2 PV Parafudr

Tip 1+2 PV Parafudr

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap