Topraklama Tipleri ve Dağıtım Şebekeleri

By Yılkomer
Tarih Eylül 17, 2015
2735 Görüntüleme

Uluslararası yönetmeliklerde alçak gerilim dağıtım şebekeleri üç şekilde tanımlanmıştır. TS 3994 standartında yer alan bu dağıtım şebekeleri aşağıdaki gibi adlandırılır. Topraklama tiplerinin uygulaması tesis tipi ve önemine göre değişmektedir. Geleneksel şebeke yapımız TT iken Hastanelerde IT sistem kullanımı, izole trafo kullanımı son derece önemlidir. AG Parafudr sistemi seçilirken de sistemin topraklama yapısı büyük önem taşır. TT, TN, TNC, TNS sistem özelliklerine göre ürün seçimi ve montajı sağlanmalıdır. Yanlış toprak tipine yanlış ürün seçilirse koruma noktasında sorun yaşanabilir. Bu nedenle tesislerde keşif çalışması büyük önem arz etmektedir.

Tesis keşfi ve ag parafudr ürün seçimi için Yıldırımdan Korunma Merkezi uzman kadrosu ile iletişime geçebilirsiniz.

  1. TN Sistem
  2. TT Sistem
  3. IT Sistem

Bağlantı şekillerine göre adlandırılan bu sistemlerde 1. harf trafonun toprak durumunu, 2. harf cihazların toprak durumunu göstermektedir. T toprak, N Nötr I İzole olarak adlandırılabilir.

İlginizi Çekebilir: Topraklama Ölçümü

1-TT Şebekeler

TT şebekelerde şebekenin yıldız noktası topraklanır; böylece işletme topraklaması yapılır. Şebekeye bağlanacak cihazların metal kısımları ise işletme topraklamasından ayrı olarak topraklanır.

TT-şebeke

TT-şebeke

2-TN Şebekeler

TN şebeke sistemi yaygın olarak kullanılan şebeke sistemidir. TN şebekelerde nötr noktası doğrudan topraklanarak işletme topraklaması yapılır.

TN-C sistemi: Koruma iletkeni (PE) ile nötr (N) PEN hattında birleştirilerek , şebekenin tamamına PEN hattı olarak iletilir.

tn-c-şebeke

TN-C Sistem

 

TN-S Sistem: TN-S sistemlerde koruma iletkeni ve nötr şebeke boyunca farklıdır.

tn-s-şebeke

TN C-S Sistemi: Bu şebekelerde ise PE ve N iletkenleri şebekenin bir bölümünde ayrı bir bölümünde ise ortak çekilir. 

tn-c-s-şebeke

3-IT Şebekeler

IT şebekelerde trafonun yıldız noktası toprağa karşı tamamen yalıtılmış veya yüksek empedansa sahip bir eleman ( bobin , direnç) üzerinden topraklanmıştır. Bu şebekeye bağlı cihazlar yine topraklanır.

ıt-şebeke

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap