Yıldırımdan Korunma Seviyeleri

By Yılkomer
Tarih Mart 5, 2016
1031 Görüntüleme

Yıldırım seviyesi hesaplanırken göz önünde bulunulması gereken en önemli hususlardan biri yıldırımdan korunma seviyelerinin belirlenmesidir. Buna göre doğru ürün ve uygulama yapılabilir. IEC 62305 standartına göre yıldırım koruma seviyesi 4 seviyeye ayrılmıştır.

1-Seviye 1

200 kAlik akım değerine sahip yıldırım düşmelerini kapsar. Seviye 1 en güçlü yıldırım darbelerinin olduğu senaryoyu ele alır. Ülkemizde bu denli güçlü yıldırım darbelerini nadiren alır. Bu bölgelerde yer alan petro kimya tesisleri yüksek tehlike sınıfındadır.

2- Seviye 2 

150 kAlik akım değerine sahip yıldırım düşmelerini kapsar. Mersin, Antalya, Burdur, Aydın gibi güney illerimiz bu bölgede yer alır. Gelen darbeler güçlüdür. Bu nedenle hastanelerden, fabrikalara bu bölgelerimizde bulunan tesisler yüksek risk içerdiği için yıldırımdan korunmamak ciddi risk taşır.

İlginizi Çekebilir: Ücretsiz Teknik Keşif

3-Seviye 3 ve 4

100 kAlik akım değerine sahip yıldırım düşmelerini kapsar. Ülkemizin birçok bölgesi bu güçlükte yıldırım darbelerini sıklıkla almaktadır. Bu bölgelerde yer alan fabrikalar ve endüstriyel işletmeler ciddi risk taşırlar.

Türkiye orajlı gün haritası

Türkiye orajlı gün haritası

 

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap